ZÁCPA
Definice ZÁCPY
Nejjednodušeji snad lze zácpu definovat jako málo časté (méně než 3x týdně), obtížné vyprazdňování tuhé stolice. Vyskytuje se asi u 30% dospělé populace. Dle příčiny vzniku můžeme zácpu rozdělit na organickou, druhotnou, případně se jedná o samostatné onemocnění, označované jako zácpa primární.
Zácpa organická vzniká v důsledku anatomických, strukturálních příčin – např. střevní uzávěry při nádorových onemocněních či Crohnova choroba. Zácpa druhotná bývá doprovodným jevem poruch funkce štítné žlázy (hypotyreóza), nebo k ní dochází vlivem různých léčiv, které pacient užívá.
U zácpy primární se jedná o motorickou poruchu tlustého střeva nebo porušenou evakuaci stolice. Do této skupiny patří i tzv. habituální – čili návyková zácpa. Vzniká porušením vyprazdňovacího reflexu, např. vlivem nízkého přísunu tekutin, špatných stravovacích návyků s nízkým obsahem vláknin nebo opakovaným potlačováním nucení na stolici.
Ať už je ale vyvolávající příčina jakákoliv, vždy se jedná o reakci střeva na nějaký stav. Touto reakcí rozumíme buď atonii - čili ochablost střevní svaloviny, nebo se střevo nachází v křeči - pak je to tzv. spastická zácpa.
U zácpy atonické bývá jednou z hlavních příčin zpomalení rytmických pohybů střeva posunujících jeho obsah. Častější bývá u lidí, kteří nikdy nesportovali.
Spastická zácpa vzniká spíše nadměrnou střevní dráždivostí, často v těhotenství nebo v období po porodu.
Co je ZÁCPA
Zácpa se týká vyprazdňování tlustého střeva. V tlustém střevě se hromadí nestrávené zbytky potravy, které jsou zhušťovány vstřebáváním vody a minerálních solí sliznicí a stěnami tlustého střeva. Může zde být vstřebáno až 90% vody. Zahuštěná stolice je pomocí peristaltiky (pohybu střev) a kluzkého hlenu na sliznici, posunována směrem ke konečníku a vypuzována rektem ven. Je to nepopulární a intimní záležitost, nicméně pro zdraví a správnou funkci organismu zcela nezbytná. Zácpa je tedy poruchou tohoto vyprazdňovacího procesu. Většinou je zácpa velmi nepříjemnou záležitostí, kterou provází různé projevy od nadýmání až po bolesti hlavy. Správně definovat zácpu je těžké, protože je to záležitost individuální. Pohled na charakter a četnost vyprazdňování je tedy subjektivní. Na procesu defekace se podílí více faktorů, proto není vždy lehké určit příčiny zácpy.
Standardní léčba ZÁCPY
Léčba zácpy pochopitelně závisí na příčině. Nechme stranou zácpu organickou a druhotnou, kde se problém řeší např. chirurgickým odstraněním uzávěru nebo třeba změnou medikace pacienta. Základem terapie zácpy primární je úprava dietního režimu. Znamená to zvýšení přísunu tekutin na 2 - 3 l denně, příjem dostatečného množství vlákniny a také přiměřená fyzická aktivita.
U zácpy chronické je s projímadly nutné zacházet opatrně! Hrozí zde totiž jejich nadužívání, což vede k poškození sliznice střeva, destrukci nervové pleteně až atrofii hladké svaloviny.
Příznaky ZÁCPY
Každý z nás už zácpu aspoň jednou zažil, ať už šlo o zácpu po příjezdu na dovolenou nebo po Vánočních svátcích.
Hlavními příznaky jsou:
- bolení břicha
- pocit nafouklosti a těžkosti.
Mnohdy se nepříjemný pocit může vystupňovat až k prudkým bolestem.
Při zácpě trvající více dní se přidává:
- bolest hlavy
- únava
Plyny odcházet mohou a nemusí.
Při dlouhodobé zácpě se může obrátit směr pohybu stolice. Stolice pak nesměřuje ke konečníku, ale pohybuje se opačným směrem a může být i vyzvracena ústy. Po jídle může docházet k nucení na zvracení.
Odstranění ZÁCPY tradiční čínskou bylinnou medicínou
Pro odstranění příčin onemocněním ZÁCPA, je nutné se objednat na osobní konzultaci k Dr. Zhengovi (kontakty ZDE). Ten si udělá vlastní diagnózu, díky které zjistí přesné příčiny, které Vám pomůže odstranit.
Zároveň je nutné brát na vědomí čínské pořekadlo:
"Každé onemocnění by se mělo léčit minimálně 2x takovou dobu, jakou se neléčilo."
Osobní léčba u Dr. Zhenga tuto dobu rapidně zkracuje.