PÁSOVÝ OPAR (herpes zoster)
Definice PÁSOVÉHO OPARU
Pásový opar způsobuje tentýž původce, který vyvolává plané neštovice. Patří do skupiny herpesvirů a nazývá se virus varicella zoster (varicella = plané neštovice, zoster = pásový opar). Kdo prodělal v dětství plané neštovice, má v sobě vůči viru varicella zoster vypěstovanou imunitu. Může se však stát, že specifická ochrana ze strany imunitního systému není úplně dokonalá, a tím dojde v pozdějších letech k nové nákaze. Pak se zdánlivě jedná o druhé onemocnění planými neštovicemi. Virus se však neprojevuje typickou vyrážkou jako při planých neštovicích, ale místně ohraničeným pásovým oparem. Proti infekci virem varicella zoster existují aktivní i pasivní očkovací látky. Kdy má imunizace smysl, může rozhodnout lekař.
Co je PÁSOVÝ OPAR
Většina těch, kdo prodělali onemocnění planými neštovicemi, si jistě vzpomíná, jak se s „pupínkovou nemocí“ dojemně loučila, neboť plané neštovice má přeci každý jen jednou za život. Jenže onen virus – varicella – který plané neštovice způsobuje, tento slib, že už se víckrát nevrátí, dodržuje jen částečně. Přetrvá nenápadně v nervových buňkách (spinálních gangliích) a přijde-li podnět, převlékne kabát a vrátí se. V podobě pásového oparu. Podnětem pro reaktivaci viru je nejčastěji oslabení imunity (která měla být po prodělání planých neštovic již dostatečně silná a na virus varicelly vycvičená), to bývá časté při léčbě cytostatiky, u pacientů HIV pozitivních, nemocných Hodginovou chorobou. Spouštěcím mechanismem bývá také často šok, stres, úraz či porucha výživy. Pásový opar je tedy druhé kolo onemocnění planými neštovicemi. Po vyléčení této nemoci se virus už na scénu nevrací. Platí pro něj tedy pravidlo dvakrát a dost.
Standardní léčba PÁSOVÉHO OPARU
Neléčený pásový opar se může vléci týdny i měsíce a může pacienta trápit silnými pálivými bolestmi nervů (neuralgiemi). I po úplném vyléčení vyrážky trpí mnoho pacientů více či méně silnou zoster-neuralgií a má pocit, že tyto obtíže silně snižují kvalitu jejich života. Proto by nemoc měla být léčena co možná nejdříve. Existují účinné látky, které brání rozmnožování zostervirů. Léčení tabletami trvá zpravidla deset až čtrnáct dní. V těžších případech jsou léčiva podávána také intravenózně. Navíc může lékař po určitý čas předepisovat léčivé přípravky na zmírnění bolesti. Vyrážka se léčí speciálními přípravky, které pomáhají vysušovat pupínky, zároveň dezinfikují postižená místa a usmrcují zárodky nemoci. Vyrábějí se v podobě pudrů nebo tinktur, které se nanášejí nebo natírají na pokožku. Důležité je držet postižená místa co možná nejvíc v suchu a v teple - i později, protože se tím dá nejspíš vyloučit, aby po onemocnění netrvala neuralgie příliš dlouho. Pozor! Virus varicella zoster je nakažlivý, proto by mohli pacienti s pásovým oparem přenést infekci na další osoby. Děti, které se tímto virem nakazí, mohou onemocnět planými neštovicemi, pokud tuto dětskou nemoc dosud neprodělaly.
Během akutní fáze pásového oparu potřebuje pacient mimořádnou ohleduplnost a měl by být upoután na lůžko. Je důležité ušetřit ho všech tělesných i duševních zátěží také nějaký čas poté, aby se mohl vzpamatovat a opět posílit jeho imunitní systém.
Příznaky PÁSOVÉHO OPARU
Prvním hlavním příznakem je bolestivost – pálení, píchání, pnutí v místě, kde se zhruba do 2 dnů začínají objevovat červené skvrnky, které postupně vystupují a v jejich středu se začíná objevovat čirá tekutina. Vzniká puchýřek, tekutina v něm postupně žloutne a kalí se, puchýřek zasychá, mění se ve stroupek, který se odlupuje. Místa výskytu bývají nejčastěji hrudník, bedra, obličej v okolí očí. Pásový opar se však může rozvinout téměř kdekoliv na těle. Výsev se objevuje v pruzích (podle dermatomů – oblastí inervovaných jedním míšním segmentem). Tyto pruhy puchýřků se na hrudníku a bedrech šíří od páteře k ose spojující pupík s hrudní kostí. Obyčejně je výsev jednostranný. Spolu s kožními změnami se onemocnění může projevovat celkovou schváceností, malátností, slabostí, zažívacími potížemi, teplota se objevuje někdy (horečka u tohoto onemocnění není obvyklá). Časté je také zduření místních lymfatických uzlin.
Odstranění PÁSOVÉHO OPARU tradiční čínskou bylinnou medicínou
Pro odstranění příčin onemocněním PÁSOVÝ OPAR, je nutné se objednat na osobní konzultaci k Dr. Zhengovi (kontakty ZDE). Ten si udělá vlastní diagnózu, díky které zjistí přesné příčiny, které Vám pomůže odstranit.
Zároveň je nutné brát na vědomí čínské pořekadlo:
"Každé onemocnění by se mělo léčit minimálně 2x takovou dobu, jakou se neléčilo."
Osobní léčba u Dr. Zhenga tuto dobu rapidně zkracuje.