LUPÉNKA (psoriáza)
Definice LUPÉNKY
Lupénka nebo-li psoriáza je chronické kožní onemocnění. Probíhá s velkým sklonem k recidivám. Latinský název psoriáza se odvozuje od slova „psora“, neboli odlupování, škrábání. Částečně se dědí, určitě se dá u některých jedinců vystopovat rodinná disposice k chorobě.
Co je to LUPÉNKA
Je to viditelná porucha kůže. Psoriáza je tedy přesněji řečeno časté, neinfekční, zánětlivé, autoimunitní onemocnění. Toto slovo zná v dnešní době mnoho lidí, neboť lupénka se stává civilizační chorobou. Odlupování pokožky, které je 7 krát rychlejší než u zdravé pokožky je častou součástí lupénky. Psoriáza (lupénka) se objevuje většinou mezi desátým až třicátým rokem života, ale může v podstatě začít kdykoli.
Standardní léčba LUPÉNKY
Diagnózu onemocnění určuje kožní lékař, nebo-li dermatolog. Pokud by nález nebyl jednoznačný, lze provést mikroskopické vyšetření vzorku kůže. Lékař léčbu stanoví individuálně, dle konkrétního stavu kůže. Lupénka je v dnešní době celkem dobře léčitelná, nikoliv však úplně. Vrozená dispozice i při úplném klinickém zhojení zůstává a nelze proto zabránit recidivám.
- Léky zevní: krémy, masti, mléka, roztoky nebo gely. Většinou dermatolog nasadí k léčbě kortikoidy. Jsou to léky odvozené od hormonu kúry nadledvin se silnými protizánětlivými účinky. Proto jsou vhodné zejména v akutních fázích. Mají však i nežádoucí účinky. Kožní lékař také může doporučit ozařování, tzv.světloléčbu (především ultrafialovým světlem). Lze ji absolvovat buď ambulantně nebo při hospitalizaci v nemocnici či v lázních.
- Léky vnitřní: podávané ústy (per orálně) či injekčně. Tyto léčiva mají spoustu nežádoucích účinků, proto jsou při jejich podávání důležité pravidelné kontroly. Před zahájením a v průběhu léčby pacient podstupuje laboratorní testy. Zcela novou skupinou léčiv u lupénky jsou tzv. biologika. Tyto léky cíleněji zasahují do imunologických procesů u psoriázy a jsou lépe snášeny. Podávají se pouze injekčně - některé podkožně a některé nitrožilně formou infúze. Tato léčba se předepisuje u pacientů s těžkou ložiskovou psoriázou, kde jsou minimálně dva druhy stávajících léků bez efektu.
Příznaky LUPÉNKY
- Forma ložisková, jsou to červená, ohraničená, šupící se ložiska, která nejčastěji napadají část hlavy s vlasy, lokty, kolena, bederní a hýžďovou krajinu. Jde obvykle o místa, která jsou na kůži nejvíce mechanicky zatěžována, což je pro vznik lupénky typické. Nehty na rukou i nohou mohou být žluté nebo důlkovité. Rozsev čerstvé psoriázy není hezký, ale plošky většinou nesvědí, ani příliš nebolí.
- Forma kapkovitá - vzniká hlavně u dětí a mladistvých a má malé projevy, někdy přirovnávané k dešťovým kapkám či slzám.
- Forma inverzní - vzniká v podpaží, na krku, pod prsy, v pupíku, tříslech, v oblasti přirození a konečníku. Jsou to silně červená suchá či mokvavá ložiska v kožních záhybech.
- Pustulózní forma - je zcela odlišná od předchozích. Jedná se o puchýřky na dlaních či ploškách. Bývá obvykle provázena horečkou a zimnicí. Jedná se o těžký stav, vyžadující hospitalizaci.
- Generalizovaná a erytrodermická forma - je nejzávažnější formou, která vyžaduje hospitalizaci. Výskyt vyrážky je rozšířen po celém těle, obvykle bolí a svědí. Současně bývají teploty, zimomřivost, dehydratace, ztráty bílkovin a otoky.
- Kloubní forma - postihuje převážně malé klouby na nohou a rukou. Prsty jsou oteklé, bolestivé a po ránu ztuhlé. Může však postihovat i velké klouby, jako je rameno nebo koleno, páteř, či měkké tkáně (šlachy a vazy). Tuto léčbu řídí revmatolog.
Odstranění LUPÉNKY tradiční čínskou bylinnou medicínou
Pro odstranění příčin onemocněním LUPÉNKA, je nutné se objednat na osobní konzultaci k Dr. Zhengovi (kontakty ZDE). Ten si udělá vlastní diagnózu, díky které zjistí přesné příčiny, které Vám pomůže odstranit.
Zároveň je nutné brát na vědomí čínské pořekadlo:
"Každé onemocnění by se mělo léčit minimálně 2x takovou dobu, jakou se neléčilo."
Osobní léčba u Dr. Zhenga tuto dobu rapidně zkracuje.