TRADIČNÍ ČÍNSKÁ BYLINNÁ MEDICÍNA

NESPAVOST

Definice NESPAVOSTI

Spánek je od odpradávna považován za něco mimořádně důležitého. Dodnes se říká se „vyspíme se na to“, „ráno je moudřejší večera“. Mnozí také věříme, že ve spánku nás může ledacos dobrého napadnout. Platilo, že spravedliví lidé spí dobře, protože nic, co by plašilo spánek od jejich lože, je netíží v jejich svědomí. Bez dostatečného spánku jsou porušené naše schopnosti přizpůsobovat se a hůře zvládáme i běžné denní starosti a situace. Nespavost patří k jedné z nejčastěji léčených zdravotních problémů, ovšem často bez toho, aby byla známa pravá příčina. Nespavost představuje nejčastější typ poruch spánku a postihuje 20-30% populace, převážně ženy. Tato čísla rostou s věkem.

 

Co je NESPAVOST

Nespavost nebo-li insomnie je nejčastější skupina poruch spánku, jejíž hlavním příznakem je porucha usínání anebo průběh spánku (přerušovaný spánek, brzké probouzení). 
Poruchy spánku rozdělujeme podle převažující příčiny:

  • insomnie (nespavost)
  • hypersomnie (nadměrná spavost)
  • poruchy cirkadiánního rytmu (tj. poruchy střídání spánku a bdění, netolerance směnného režimu např. v povolání)
  • parasomnie (chorobné stavy a jevy vyskytující se v souvislosti se spánkem, např. náměsíčnictví, mluvení ve spánku, noční křeče v lýtkách a mnoho dalších).

Z časového hlediska pak insomnie dělíme na krátkodobé či občasné (intermitentní) a chronické, trvající déle než 6 měsíců.

Nespavost může mít řadu vyvolávajících faktorů, které obvykle rozlišujeme na zevní a vnitřní. Ty by měly být pečlivě prozkoumány a zhodnoceny tak, aby bylo možno insomnii řádně léčit.

Mezi zevní faktory můžeme jmenovat stres a jiné vlivy z prostředí (jako je chlad, teplo, nepohodlné lůžko, hluk či pouhé tikání hodin) a nepřiměřenou spánkovou hygienu (režimová opatření). Spánková hygiena je soubor opatření, která mají usnadnit usínání a napomoci normálnímu průběhu spánku.

vnitřním faktorům pak řadíme tělesné a psychické potíže. Častým problémem spojeným s poruchou spánku bývá přítomnost choroby, která pacienta obtěžuje do té míry, že nemůže usnout. Může se jednat o stavy spojené s bolestí (bolesti svalů, kloubů, nádorová onemocnění), svěděním (různé ekzémy), endokrinní poruchy jako je zvýšená funkce štítné žlázy, plicní choroby (kašel, astma), srdeční choroby (arytmie, dušnost v souvislosti se srdečním selháváním) problémy se zažíváním (dyspepsie), dále silné emoční zážitky, úzkost a jiné neduhy, které dotyčnému takzvaně „nedají spát“. 

Potřeba spánku je velmi individuální, průměrně se však pohybuje okolo 6–8 hodin a bohužel díky současnému náročnému životnímu stylu je doba spánku stále záměrně zkracována. Za chorobný je možné považovat stav, kdy spánek nepřináší dostatečný odpočinek, dotyčný se necítí zotavený, během noci se často budí, opakovaně nemůže usnout, během dne je unavený. Tímto si utváří začarovaný kruh ve smyslu takovém, že se pak snaží dohánět probdělý čas odpočinkem během dne, ulehnutím v odpoledních hodinách a v noci opět nemůže usnout a podvědomě si tak utváří návyk se spánkem během dne a bdělostí ve večerních, nočních až ranních hodinách. V odborných publikacích se hovoří o tzv. ďábelském kruhu.

 

Standardní léčba NESPAVOSTI

Správná léčba by v prvé řadě měla být zaměřena na režimová opatření, jejichž součástí je nácvik spánkové hygieny a dále léčba vyvolávající příčiny, kterou se snažíme odstranit, což znamená aktivně pátrat po jiných chorobách, které mohou být zdrojem nespavosti, aniž by si to třeba i nemocný uvědomoval. Spánková hygiena zahrnuje několik jednoduchých pravidel – zamezit ulehnutí na lůžko předčasně, tedy až v době, kdy se cítíme skutečně unavení a kdy obvykle chodíme spát (vhodné je si stanovit hodinu ulehnutí ke spánku a tu každý den dodržovat). Měl by platit přísný zákaz spánku během dne, což bývá u řady pacientů dosti častým zvykem. Pokud se nám nedaří usnout, můžeme zkusit nějakou jednoduchou činnost a opět se vrátit na lůžko a pokusit se usnout. Lůžko bychom měli používat jen ke spánku, abychom si utvořili návyk. Z jídelníčku vyřadíme alkohol, kávu, černý či zelený čaj, příliš energetické nápoje (limonády, džusy) a potraviny, a to převážně v odpoledních a pozdních večerních hodinách. Omezení kouření taktéž pomáhá. Rovněž sportovní a jiné fyzicky či psychicky náročné aktivity bychom měli přibližně 5 hodin před spánkem omezit či vynechatBěhem dne bychom měli mít přiměřenou fyzickou aktivitu. Měli bychom se naučit zvládat stres jak v práci, tak v soukromí (existuje řada volně dostupných kursů či knih), případně se ho snažit omezit (zaměstnat ostatní členy rodiny např. v péči o děti, sourozence, prarodiče apod., opustit příliš stresující zaměstnání případně pokud máme povolání více, ponechat si jedno a na to se plně soustředit). Standardním krokem je úprava ložnice ve smyslu izolace, ztišení, klidu, vytvoření zázemí a bezpečí. Pokud nepomůže nácvik spánkové hygieny a vytvoření vlastních spánkových rituálů, jako je například četba knížky před spaním, přistupuje se k léčbě farmakologické. Ta zahrnuje podávání léků ze skupiny tzv. hypnotik (nebenzodiazepinová i benzodiazepi­nová), pokud je součástí potíží i úzkost, podávají se anxiolytika (ztišující léky proti úzkosti). Poruchy cirkadiánního rytmu (porucha střídání spánku a bdění) se řeší podáváním melatoninu, což je hormon přirozeně produkovaný v lidském těle a normálně navozující spánek (obvykle užíván při cestování letadlem).

 

Odstranění NESPAVOSTI tradiční čínskou bylinnou medicínou

Pro odstranění příčin onemocněním NESPAVOSTje nutné se objednat na osobní konzultaci k Dr. Zhengovi (kontakty ZDE). Ten si udělá vlastní diagnózu, díky které zjistí přesné příčiny, které Vám pomůže odstranit.

Zároveň je nutné brát na vědomí čínské pořekadlo:

"Každé onemocnění by se mělo léčit minimálně 2x takovou dobu, jakou se neléčilo."

Osobní léčba u Dr. Zhenga tuto dobu rapidně zkracuje.

 
 

 

-
Žádná data nebo nastavení...