TRADIČNÍ ČÍNSKÁ BYLINNÁ MEDICÍNA

BRADAVICE

Definice BRADAVIC

S bradavicemi má zkušenost každý desátý člověk naší populace. Některé zmizí bez další léčby, některé zase dovedou svého hostitele potrápit na dlouhé měsíceBradavice je nezhoubný kožní novotvar, způsobený virovou infekcí. Dermatologové se často setkávají s mylnou interpretací ze strany pacientů. Bradavicemi jsou pak často nazývány růžky kožní, stařecké bradavice nebo různá mateřská znaménka. Tyto útvary však nejsou virového původu a jejich léčba nebo odstranění jsou často založena na jiném principu.

 

Co jsou to BRADAVICE

Bradavice jsou nezhoubné nádorky způsobené lidským kožním papilomavirem HPV. Papilomaviry jsou běžně se vyskytující v lidské populaci a většina z nich nevyvolává u člověka žádné onemocnění. Viry z této skupiny mohou ale způsobovat i závažnější onemocnění, jako je rakovina děložního čípku nebo jiné infekční kožní choroby. Virus HPV obsahuje dvouřetězcovou DNA, stejně tak jako v lidské populaci se vyskytuje i u jiných živočišných druhů. Všechny HPV viry jsou ale vysoce druhově specifické, proto se nemohou mezi druhy přenášet. Virus je přenosný dotekem a může proniknout do podkoží například malým poraněním. Bradavice mají individuální inkubační dobu od několika týdnů, přes měsíce nebo dokonce roky. Člověk tedy může přenášet bradavice, aniž by sám nějaké měl. Uvádí se, že příznivým faktorem pro vznik bradavic je také kůže dlouho vystavovaná potu, odtud jedno z nejčastějších umístění bradavic – na ploskách nohouNejčastěji jsou bradavicemi ohrožovány děti a mladí lidé. Dále jsou k bradavicím náchylnější jedinci se sníženou imunitou, protože imunita hraje důležitou roli při boji s bradavicemi. Také pacienti s imunosupresivní terapií (po transplantacích apod.) mohou být k nákaze papilomaviry citlivější. Obvyklá místa přenosu bradavic jsou koupalištěveřejné sprchy nebo další veřejná místa s vlhkým prostředím. Dále i šatny, koberce a veškerá místa, kde se střídají různé bosé nohy. I když jsou bradavice vlastně banálním onemocněním, mohou způsobit hodně nepříjemných chvilek a to zvláště pokud působí bolest nebo kosmetické problémy. Větší bradavice mohou způsobit jizvy a proto je radno se co nejdříve odevzdat do rukou lékařů, kteří nejen odstraní již vzniklé novotvary ale zabrání jejich případnému rozsevu a růstu. Speciální kapitolou jsou zde kondylomata, která jsou přenosná pohlavním stykem a řadí se tak mezi pohlavně přenosné choroby. S kondylomaty je opět dobré navštívit svého gynekologa nebo kožního lékaře, který naplánuje případnou léčbu. Některé současné vakcíny proti rakovině děložního čípku obsahují protilátky i proti některým virům způsobující nepříjemná kondylomata.

 

Standardní léčba BRADAVIC

Cílem léčby je odstranit bradavice bez recidiv (návratu nemoci) a kosmetických defektů a navodit dlouhotrvající imunitu. Žádná metoda léčby není 100% účinná, vyšší procento vyléčení je pozorováno u mladých pacientů s krátkým trváním infekce. Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že u jinak zdravých jedinců mohou až dvě třetiny bradavic spontánně vymizet do 2 let i bez léčby, jedna třetina dokonce během pár měsíců. Snaha o jejich odstranění může být leckdy mnohem nepříjemnější než ponechání bradavice, která pacientovi nepřekáží.
 
Terapii můžeme rozdělit na:
  • medikamentózní – je nejčastěji místní (aplikace krémů, roztoků apod.), u těžkých stavů i systémová (tablety)
  • chirurgickou (pomocí skalpelu nebo speciální lžičky), provádí se v ordinacích odborného lékaře
  • fyzikální (kryoterapie, laser)
  • homeopatickou
 
Medikamentózní terapie:
 
Zlatým standardem léčby bradavic zůstává kyselina salicylová v koncentraci 10-60 % (v závislosti na použité lékové formě), která se často kombinuje s kyselinou mléčnou, dále se často používá např. 50% kyselina monochloroctováTyto látky jsou přítomné v mnoha volně prodejných přípravcích nebo se individuálně připravují v laboratoři v lékárně. Kyselina salicylová se někdy kombinuje s látkami, které cíleně zastavují růst HPV, takové přípravky však může předepsat pouze lékař. Dané látky mají leptavé účinky a působí keratolyticky - změkčují rohovou vrstvu pokožky a dochází ke zničení tkáně bradavice a přítomného viru. Aplikují se ve formě roztoků, laků či náplastí vždy pouze na místo s bradavicí. Aby nedošlo k poškození zdravé tkáně, je vhodné ji chránit neutrální mastí či pastou (např. vazelínou). Před samotnou aplikací je dobré bradavici změkčit koupelí v teplé vodě a tupou špachtlí odstranit zbytky laku (pokud byl použit) nebo silnou odumřelou vrstvu kůže. Léčba může trvat několik týdnů, proto je potřeba postupovat trpělivě a rozhodně nepoužívat hrubé násilí. Mohlo by dojít k zasažení zdravé tkáně, poranění a dalšímu rozsevu viruČetnost a délka užívání se řídí druhem a sílou použité látky, některé silně koncentrované přípravky stačí nanášet pouze 1x týdně do úplného odstranění bradavice. Průměrná doba léčby je 6 - 12 týdnůUvedené přípravky se nesmí aplikovat na zanícená místa, pihy, mateřská znaménka, obličej, sliznice či genitálie, nejsou také vhodná pro děti mladší dvou let.
 
Fyzikální terapie:
  • Kryoterapie (metoda zmrazením) je používaná zejména u vulgárních a plantárních veruk. Tekutý dusík (-196 °C) se používá v ordinacích kožních lékařů obvykle každé 2–3 týdny po dobu 6–12 týdnů.
  • Kombinace dimethyletheru s propanem (-57 °C) má výhodu jednoduché domácí aplikace, ale její účinnost může být nižší. Nesmí se aplikovat na krvácející bradavice či jiné kožní útvary, u dětí a pacientů s poruchou cirkulace se aplikuje opět s opatrností.
Kryoterapie však omezuje chůzi, bývá bolestivá a způsobuje puchýře a změny pigmentace zvláště na tmavé kůži.
 
Alternativní přírodní protivirové látky:

V lidové medicíně je terapeuticky oblíbený česnek, šťáva z cibule, vlaštovičník a někdy také hlíva ústřičná. Výtažky z těchto bylin jsou obsaženy v některých preparátech, které lze v lékárnách taktéž zakoupit.
 
Homeopatika:
 
Homeopatika lze vyzkoušet u bradavic mnohočetných, bradavic malých dětí a bradavic lokalizovaných okolo a pod nehty. Druh speciality a jeho ředění je vázáno na zkušenost terapeuta. Aplikace 1–2× denně 5 granulí do zhojení, řádově opět po dobu 4–6 měsíců.
 

Příznaky BRADAVIC

Bradavice mohou vypadat různě. Rozlišuje se několik typů, které se vyskytují nejčastěji. Jsou to vulgární, neboli pravé bradavice, bradavice plantární, vyskytující se na ploskách nohou, ploché bradavice, nitkovité a genitální bradavice neboli kondylomataPřesnou diagnózu může určit pouze lékař na základě dlouholetých odborných zkušeností. Některé útvary se mohou bradavicím pouze podobat a přitom s nimi nemít vůbec nic společného. Nejčastěji se setkáte s verrucae vulgares neboli pravými, obecnými bradavicemi. Vyskytují se nejčastěji na rukou, kde vypadají nejprve jako hrbolkovité útvary o velikosti špendlíkové hlavičky. Tyto se dále zvětšují. Později se dostanou nad povrch kůže, jejich původně hladký povrch zrohovatí a dostane bradavičnatý vzhled.

Pravé bradavice většinou nebolí, bolestivé mohou být v případě výskytu kolem nehtového lůžka, kdy mohou zarůstat pod nehet. Ve finální fázi jsou označovány jako ostře ohraničené okrouhlé nebo oválné útvary se zrohovatělým povrchem. Vyskytovat se mohou samostatně i ve skupinách.

Plantární bradavice jsou vlastně poddruhem pravých bradavic, objevují se na ploskách nohou. Protože je zde velmi ztluštělá kůže, jejich klinický obraz je lehce odlišný. Vlivem tělesné hmotnosti nerostou bradavice na povrch, nýbrž se zanořují do hloubky zrohovatělé kůže. Tyto bradavice pak mohou být při chůzi velmi bolestivéVe středu viditelných útvarů jsou občas patrné drobné červené až černé tečky, které jsou způsobeny krvácením z drobných kožních kapilár. Tento druh bradavic je na léčbu jeden z nejobtížnějších, neboť má tendenci k častým recidivám (vracení se po vyléčení). Po jejich odloučení je na chodidle patrná kráterovitá prohlubeň, hojící se později.

Mezi obvyklé druhy patří také tzv. ploché bradavice. Vyskytují se hlavně u dětí a mladých lidí. Jsou to malé, okolo 3 mm v průměru, lehce vyvýšené útvary. Nejčastěji je pozorujeme na spáncích, bradě nebo tvářích. Nejsou bolestivé na pohmat.

Dalším druhem jsou tzv. střapcovité bradavice, verrucae filliformes. Tyto pleťově zbarvené nitkovité útvary se objevují nejčastěji jednotlivě, a to v ústních koutcích, nosních dírkách nebo jinde na obličeji nebo krku. Jejich povrch je nitkovitý.

Posledním nejznámějším druhem jsou genitální bradavice, kondylomata. Kondylomata se přenášejí výhradně pohlavním stykem. Postihují vlhké prostředí pohlavních sliznic, kde jsou nejprve menšími narůžovělými útvary, rychle se rozrůstají a splývají do větších květákovitých útvarů. Objevit se mohou jak u muže, tak u ženy, v celé oblasti pánevního dna. Patří u nás k jedné z nejrozšířenějších pohlavně přenosných chorob. Častěji postihuje osoby se sníženou imunitou například v průběhu nemoci nebo těhotné ženy.

 

Odstranění BRADAVIC tradiční čínskou medicínou

Pro odstranění příčin BRADAVICje nutné se objednat na osobní konzultaci k Dr. Zhengovi (kontakty ZDE), který si udělá vlastní diagnozu, díky které si zjistí přesné příčiny Vašeho onemocnění ve Vašem těle a na základě svého zjištění Vám napíše vhodnou bylinnou směs, která příčiny postupně odstraní, tedy odstraní i onemocnění samotné a navíc Vám poví, jak se správně stravovat a chovat, aby se Vaše onemocnění již nevracelo.

Zároveň je nutné brát na vědomí čínské pořekadlo:

"Každé onemocnění by se mělo léčit minimálně 2x takovou dobu, jakou se neléčilo."

Osobní léčba u Dr. Zhenga tuto dobu rapidně zkracuje.

 

 

NEJBLIŽŠÍ DOVOLENÁ: 16.7.2018 - 2.8.2018
Žádná data nebo nastavení...
Před návštěvou je nutné se TELEFONICKY OBJEDNAT!
Před návštěvou je nutné se TELEFONICKY OBJEDNAT!
NEJBLIŽŠÍ DOVOLENÁ: 16.7.2018 - 2.8.2018
Staňte se našimi přáteli i na